Ponad milion używanych samochodów sprowadzono w 2016 roku do Polski


W 2016 roku import samochodów używanych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton do Polski przekroczył milion sztuk informuje instytut Samar.
To pierwszy taki wynik od 2008 roku 
 
Sam import to jednak nie wszystko. W 2016 roku sprzedano najwięcej nowych samochodów od 2000 roku. Jeżeli sprawdzą się prognozy, w tym roku zarejestrowanych zostanie 477 tys. aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton. W połączeniu z importem ponad 1 mln sztuk, w tym roku na naszych drogach pojawiło się ponad 1,5 mln samochodów, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii 

Nic nie wskazuje na to, żeby import miał się załamać. Dane historyczne wskazują na to że wraz ze wzrostem sprzedaży nowych aut , którą według prognoz powinniśmy odnotować również w przyszłym roku, także wzrośnie import samochodów używanych. 

Czy najnowsze stawki akcyzy na rok 2017 zatrzymają ten trend? 

Szanse na to są nie duże, bo podwyżki nie będą aż tak drastyczne, co najwyżej zmieni się struktura importu. Większe silniki zastąpione zostaną mniejszymi, tym bardziej że od pewnego czasu producenci konsekwentnie stawiają na down-sizing. Prawdopodobnie, samochody z zagranicy nie będą już tak stare jak te obecnie sprowadzane. W rankingu może natomiast dojść do przetasowań, a tytuł króla importu może przyszłości zdobyć Opel, który systematycznie zmniejsza dystans do VW, a Opel Astra miesiąc temu zepchnęła z podium VW Passata. Z danych statystycznych wynika że Diesel odchodzi na drugi plan,Polacy najczęściej sprowadzają proste silniki benzynowe , które można dostosować do instalacji gazowej. Słynny silnik 1.9 TDI powoli odchodzi do lamusa, nowoczesne silniki benzynowe TSI z grupy VW cieszą się złą sławą wśród importerów, a tymczasem w Oplu jeszcze dzisiaj można kupić wolnossący silnik benzynowy o poj. 1.6 litra, a turbodoładowane silniki 1.4 z wtryskiem wielopunktowym nawet fabrycznie są łączone z instalacją LPG. Opel może więc już wkrótce mieć większe wzięcie niż Volkswagen.


Statystyczne auto z importu
Średni wiek sprowadzonego auta wyniósł w 2016 roku niecałe 12 lat , czyli statystyczne auto z importu zostało wyprodukowane w 2005 roku. 
93% importu to samochody osobowe, 44% stanowiły samochody produkcji niemieckiej, 59% samochodów miało silniki benzynowe, a 45% silniki o pojemności od 1.6 do 2.0 litrów. Średnia moc sprowadzonego pojazdu to 121 KM. Główną rolę w imporcie odgrywała cena samochodu, a ta według deklaracji złożonych w urzędach celnych nie jest wcale mała i wyniosłą 29 702 zł, jest to średnia deklarowana wartość samochodu osobowego podlegającego ocleniu w 2016 roku. Przy czym najtańszy obecnie nowy samochód na polskim rynku, to Dacia Sandero, który kosztuje o 200 zł więcej. W 2016 roku, podobnie jak od wielu lat, najpopularniejszą marką z importu był Volkswagen, a najpopularniejszym modelem było Audi A4.auto-web.pl
darmowe ogłoszenia motoryzacyjne,auto giełda
ogłoszenia Biuro obsługi klienta
Skontaktuj się z biurem obsługi klienta.